Mimarlık ve İç Mimarlık Firmaları

Mimarlık ve iç mimarlık ofisleri

Büyüklükleri ile şaşırtan konut projeleri, çok katlı rezidanslar, ofisler ve alışveriş merkezleri son 10 yıldır hayatımızın içine girmiş durumda. İlk başlarda kat sayılarının çoklukları ile sonraları ise büyüklükleri ile şaşırdık. Benzersiz mimari tasarımlar eklendikçe yapılara, hayranlığımız arttı.
İnşaat sektörü geliştikçe yurtiçi ve yurt dışındaki mimarlık firmaları da büyümeye başladı. özellikle ülkemizde pek çok özel yapıya imzasını atan, alanında markalaşmış pek çok iç mimarlık firması bulunur.

Ülkemizde mimar ve mühendis odalarına kayıtlı 43 bin mimar bulunuyor. Bu sayıya mimarlık mezunu olup da kamuda ya da başka işlerde çalışan mimarlar dahil değil. Kurumsallaşıp mimarlık firmaları kurmuş ofis sayısı 100 civarındadır. Her ofisin iki ortakla çalıştığını kabul ettiğimizde ülkemizde 200 mimarın çok iyi konumlara geldiğini söyleyebiliriz.

Mimarlığın serbest olarak yapılması gerektiğini söyleyen İstanbul Serbest Mimarlar Derneği Başkan Yardımcısı Kereni Erginoğlu, bir patrondan bağımsız bir şekilde çalışan mimarların ve iç mimarların daha üretken olduklarını söylüyor.

Ülkemizdeki mimarlık ve iç mimarlık firmaları daha çok bireysel olarak hareket ediyor. Bu yüzden serbest mimarlar tek ya da iki kişilik ofisler açarak çalışma yaşamlarını sürdürmeye çalışıyor. 400 – 500 çalışanlı mimarlık fabrikaları olduğu gibi 20 – 30 kişiden oluşan mimarlık ofisleri de bulunmaktadır. Küçük ölçekli mimarlık firmaları her geçen gün minik adımlarla kurumsallaşma yolunda ilerlemeye ve büyümeye gayret ediyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*