İç Mimarlık Nedir? İç Mimar Çalışma Alanları Nerelerdir?

İç Mimar

İç Mimar Kimdir? İç Ne İş Yapar?

Bir mekan (ev, büro, sinema, lokanta) veya çevreyi (bahçe, vb), müşterilerin isteklerini ve ekonomik olanakları dikkate alarak sanat ilkelerine uygun biçimde düzenleyen ve modelleyen kişilere iç mimar denir. İç mimar mekan tasarımında ilk araştırmalardan yapının bitimine kadar mimarlık ekibinin içinde yar alır ve mekanların boyut, konum ve ekipmanlarını araştırır, belirler ve tasarımlarını hazırlar.
İç mimarlar müşterilerin istek ve ihtiyaçlarını saptarlar. Mekanda yapılması gereken değişiklikleri ve konulacak eşyaları saptarlar. Tasarımın krokisini çizerler. Kullanılacak malzemenin ve satın alınacak eşyanın kalitesine göre maliyetini ve işçilik ücretini hesaplarlar. Dekorasyon malzemelerinin ve mobilyaların satın alınmasında müşteriye yardımcı olurlar. Mobilya halı ve perdelerin yerleştirilmesini sağlarlar. Yapıların yeniden düzenlenmesi ve işlevlere yönetilmesi konularında her türlü araştırma ve tasarımı iç mimar yapar ve düzenler. Kültür kalıtı ve eski eser yapılarının korunması ve yeniden kazandırılması konularında her türlü restorasyon ve tasarım çalışmalarıyla uğraşırlar.

İç Mimarların İş Olanakları

  • Lisansüstü eğitimle sanatta yeterlilik derecesi alabilirler.
  • İşyerlerinin özelliğine göre idari ve teknik yöneticilik yapabilirler.
  • Çeşitli yarışmalara katılıp ürünlerini tanıtabilirler.
  • Kendi işletmelerini kurabilirler.

İç Mimar İstihdam

Özel sektörde çalışma olanağı bulabilirler veya kendilerine ait işyeri açabilirler.
Kamu kesiminde Bayındırlık ve İskan Bakanlığında, belediyelerde çalışabilirler.
Gereken Kişilik Özellikleri

İç Mimar olmak isteyenlerin şekil uzay ilişkilerini görebilmeleri, renkleri ayırt edebilmeleri, zihinde canlandırma gücüne sahip olmaları, bir işi planlayıp uygulayabilmeleri, görsel sanatlar, resim, genel kültür, sosyoloji, sanat tarihi gibi alanlarda kendilerini yetiştirmiş, yenilikleri izleyen, eleştiriye açık, insanlarla ilişkilerinde ikna edici, uyumlu ve yaratıcı olmaları gerekmektedir.

İç Mimarlık Eğitimi Kaç Yıldır?

Mesleğin temel eğitim süresi 4 yıldır. Okutulan dersler ; tasarlama, temel eğitim, teknik resim, insan-çevre ilişkileri, yapı, güzel sanatlar, uygarlık tarihi, temel mimari, fotoğraf, bilgisayarda tasarım bina bilgisi gibi dersler ilk yıllarda okutulur. Daha sonraki yıllarda, temeli daha çok tasarıma, mekanın temel işlevine uygun rasyonel ve uyumlu çözümler araştırılır. Mekana özgü ekipmanların tasarımı yaptırılır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*