İç Mimarların Kullandığı Çizim Programları Nelerdir?

İç Mimarlık Çizim Programları

İç mimarlar son 10 yıldır el çizimini en aza indirmiş durumda. Tabiki bunun en büyük nedeni teknolojik yenilikler ve çizim uygulamalarının getirdiği kolaylık, hızlılık ve zamandan kazanma. Amacına ve yapılacak projelere göre iç mimarlık programları değişiklik göstermektedir. Plan, tasarım, modelleme gibi farklı alanlarda kullanılmak üzere farklı yazılımlar geliştirilmiştir. Bu nedenle bu yazımızda iç mimarlık programları hakkında detaylı bilgileri, programları indirme linklerini sizlerle paylaşacağım.

1- Autocad Programı

Autocad programı, hem 2 hem de 3 boyutlu projeler çizmenize olanak tanır. Genellikle teknik detaylarıyla bir projeyi hem mimari hem de iç mimari planlarını oluşturmak için kullanabilirsiniz. Bir planı 2 boyutlu olarak çizmenizin yanısıra 3 boyutlu olarak çizip daha detaylı ve gerçeğe yakın bir görüntü çıkarabilirsiniz. Hızlı ve pratik bir şekilde proje ortaya çıkarmanıza yardımcı olur. Fakat modelleme konusunda çok da imkan vermemektedir.

Aşağıdaki linkten Autocad programını indirebilirsiniz. Eğer öğrenciyseniz, öğrenciler için sağlanan ücretsiz indirme linkini kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken öğrenci mail adresiniz ile sisteme kayıt olmak.

AUTOCAD İNDİR

Autocad 2018 İndir

2- 3D MAX Programı

Gerçeğe en yakın görünümü sunan, en çok kullanılan iç mimarlık programlarının diğeri ise 3D Max programıdır. Bu program ile fotoğraf kalitesinde renderlar alabilirsiniz. Modelleme konusunda sizlere profesyonel olarak çok fazla seçenek sunar. Kamera ve ışık açılarından, renk ve modelleme seçeneklerine kadar projenizi gerçeğe dönüştürecek bir çok yapılandırma bulunmaktadır.

Aşağıdaki linkten 3D Max programını indirebilirsiniz. Eğer öğrenciyseniz, öğrenciler için sağlanan ücretsiz indirme linkini kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken öğrenci mail adresiniz ile sisteme kayıt olmak.

3D MAX İNDİR

3D MAX İndir

3- SKETCHUP PROGRAMI

Google’ın piyasaya sürdüğü bir yazılımdır. Başta mimarlık olmak üzere pek çok alanda kullanılan bir çizim programıdır. 3 boyutlu modellemelerin yapılmasını sağlayan bu program, tasarım işini kolay hale getirmektedir. Oldukça geniş bir açıdan modelleme sunan bu program kullanışlı ve kolay bir kullanım sağlamaktadır.

Bu programı da aynı şekilde öğrenci mailiniz ile kaydolduğunuzda ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

SKETCHUP İNDİR

Sketchup 2018 İndir

4- CİNEMA 4D PROGRAMI

Ülkemizde de yaygın olarak kullanılan ve en çok aranan iç mimarlık programıdır. Bu programın amacı ise modelleme üzerinedir. Aynı 3D Max’ de olduğu gibi bu program ile de gerçeğe en yakın görüntüyü elde edebilirisiniz. Ayrıca görselleştirmeye uygun iç mimarlıkta özel tasarım bu program aracılığıyla yapılmaktadır. Bunun yanında program üzerinde form ve objeler oluşturulabilir ve bunların düzenlenmesi yapılabilir. Ayrıca animasyon içinde en sık kullanılan programlar arasında sayılmaktadır. Hareketli sunum imkanı da vermektedir. Bu sayede iç mimarların projelerini oluşturmaya yönelik, tüm aşamaları rahatlıkla yapabilmektedir. Bu programın öğrenciler için ücretsiz kullanım seçeneği yoktur.

CİNEMA 4D İNDİR

Cinema 4D İndir

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*