İç Mimar Maaşı Ne Kadardır?

İç Mimar maaşı

İç mimarlar, çalıştıkları kuruma göre farklı maaşlar alan ve farklı çalışma alanları bulunan kişiler olmaktadır. Üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olduktan sonra, tecrübe ve yeteneklerine göre iş alanlarını genişletebildikleri gibi, tecrübelerine göre oldukça yüksek maaşlar ile hizmet verebilmektedir. İç Mimarlık , binaları ve diğer yapıları (okul, ev, kule…vb.) tasarlama ve tasarlama birimidir. İnsanların yaşamını kolay sürdürebilmesi ve barınabilmesi, dinlenmesi, eğlenmesi gibi farklı farklı eylemlerini sürdürebilmelerini sağlamak için gerekli alanları, işlevsel gereksinimleri ekonomik, estetik ve teknik olarak sentezleyerek tasarlarlar. Tabi yaptıkları bu işlerin ekonomik olarak bir karşılığı vardır. Gelin şimdi iç mimar maaşı ne kadardır bunlara bakalım…

İç Mimar Maaşı

  • İç Mimarların maaşları eğer bir devlet dairesinde çalışmak istiyorsanız alacağınız net maaşınız 3.848,69 ₺ dir. Ancak kendinize ait bir ofisiniz var ise alacağınız işler ile 20.000 ₺ de kazanabilirsiniz 100.000 ₺ de kazanabilirsiniz.
  • İç mimarların ise net bir maaşı olmamakla birlikte ülke genelinde ortalama 2.500 ₺ – 10.000 ₺   arasında değişmektedir. Ancak kendinize ait bir işiniz varsa bunun için net bir rakam vermek imkansızdır çünkü bu sizin yapacağınız işlere bağlıdır.
  • Mimarlar ve İç Mimarlar Odasının yeni mezun da olsa mimarlar için 2017 asgari maaşı 3.000 ₺ olarak belirlemiştir. Her ne kadar açıklamalar böyle olsa da piyasada bu kural pek geçerli değildir. Rekabet ortamı, masraflar, çevrede fazlaca mimar bulunması gibi kriterler göz önüne alındığında piyasada yeni mezun bir mimar için maaşlar 1.800 ₺ – 2.000 ₺’den başlıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*