Dekorasyon ve Restorasyon Arasındaki Fark

Dekorasyon, yaşanabilir alanların düzenlenmesi ve daha kullanışlı hale getirilmesi iken, restorasyon tarihi değeri olan yapıların korunması ve eski şekillerinin muhafaza edilerek tamir edilmesi işlerini kapsar. Dekorasyon ve restorasyon arasındaki farkı ilerleyen kısımlarda göreceğiz.

Ev dekorasyonu, bahçe dekorasyonu, salon, yatak odası dekorasyonu gibi daha rahat yaşam alanları sunmaya çalışan dekorasyonda, mekanın tüm özelliklerinden faydalanılır. Isı, ışık ve aydınlatmadan alanın genişliğine kadar pek çok faktör değerlendirilerek konforlu yaşam alanları elde etmek için çalışmalar yapılır.

Restorasyonda binaların yeniden yapılması söz konusu olabileceği gibi ana yapıya dokunmadan düzeltmeler yapmak da mümkün olabilir. Yapıların tarihi kişiliklerini bozmadan onları günümüz koşullarında yenilemek ve tamir etmek restorasyonun çalışma alanları içinde yer alır. Yapılan çalışmaların doğruluklarının kanıtlanmış veriler eşliğinde yürütülmesi büyük önem taşır, aksi halde geri dönüşü olmayan uygulamalar, binaların görünümlerine zarar verebilir ve tarihi değerlerini bozabilir.

Restorasyonda amaç kültürel varlıkların tarihi özelliklerini ön plana çıkarmaktır. Zamanla bozulmuş ve hasar görmüş yapıların onarılması, uygun malzemelerle yapılmalıdır. Özgünlüğünü kaybetmiş yapılar, güvenilir tekniklerle tamir edilmeli ve eski haline geri döndürülmelidir. Onarım ve iyileştirme çalışmaları ile binaların tarihi özellikleri ön plana çıkarılarak, tüm eksiklikleri giderilmelidir.

Yıkılmış, içi boşaltılmış ve boyutları değişmiş yapılar, benzer yapılarda faydalanılarak düzeltilmeli ve eski şeklinin tekrar elde edilmesi sağlanmalıdır. Yapının ait olduğu dönemdeki özgün hali korunması için aynı dönemdeki eserler incelenmeli ve restorasyon çalışmaları bu izler ışığında yürütülerek kültürel değerlerin korunması sağlanmalıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*